Budzą nas reklamą radiową, przemawiają przez usta bohaterów bajek i wcielają się w postaci gier komputerowych. O kim mowa? To najpopularniejsi polscy lektorzy, którzy dzięki wieloletniej współpracy z bankiem głosów, stali się towarzyszami naszej codzienności. Są nam bliscy, mimo że nie znamy ich osobiście!

W cyklu „Profesjonalni lektorzy – te głosy każdy zna!” przybliżamy sylwetki lektorów, którzy na dobre zagościli w polskiej kulturze i bez których trudno wyobrazić sobie reklamy telewizyjne i spoty radiowe, bajki, gry czy audiobooki.

Barbara Kałużna – jak to wszystko się zaczęło?

Barbara Kałużna urodziła się w 1975 r. w Gliwicach. Już będąc w szkole średniej, doskonaliła swój głos, uczęszczając równolegle do klasy śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej. Było to doświadczenie ważne dla późniejszej pracy lektora, gdzie istotne są: prawidłowa emisja oraz zdolność do łamania rytmu lub podążania za nim w realizowanych nagraniach.

Po zdaniu matury Barbara Kałużna zdecydowała się ukończyć Szkołę Teatralną w Warszawie. To wówczas świat poznał jej charakterystyczną barwę, umiejętność ciekawej interpretacji tekstu i niepowtarzalny styl.

To, że postanowiła być zawodowym lektorem, jest zasługą kampanii reklamowej Federacji Konsumentów „Dobrze znać swoje prawa”, dla której zrealizowała zarówno spoty radiowe, jak i telewizyjne. Sama przyznaje, że był to moment przełomowy. Spotkała bowiem dzięki temu Justynę Wojtkowską, która zachęciła ją do nagrania pierwszej próbki głosu lektora i demo lektorskie. Natomiast debiutanckie kroki w dubbingu postawiła dzięki Joannie Wizmur.

Barbara Kałużna rozwój kariery zawdzięcza temu, że spotkała właściwych ludzi we właściwym momencie życia. Nie potrafi przez to wskazać początkującym lektorom jak rozpocząć pracę w tym zawodzie. Czy to jednak prawda, czy może przejaw wrodzonej skromności?

Skąd znamy ten głos – najbardziej znane nagrania lektorskie

Barbara Kałużna – co często podkreśla – najlepiej czuje się za mikrofonem, a nie na scenie. To naturalna skromność, potrzeba intymności, a nade wszystko dar do pracy głosem i perfekcjonizm zadecydowały o tym, że aktorstwo zastąpiła pracą lektora współpracującego z najlepszymi bankami głosów.

Swój głos użyczała postaciom filmów i seriali, takich jak:

  • „Strażnicy marzeń”,

  • „Był sobie pies”,

  • „Mała Wielka Stopa”,

  • „Kotka Pusia”,

  • „Odlotowe agentki”.

Możemy ją również usłyszeć w reklamach radiowych i telewizyjnych. Najbardziej znane są nagrywane od 2018 r. spoty dla sieci sklepów Media Expert. Wraz z Jarosławem Boberkiem, stworzyła duet (Marian i Barbara), który pokochali słuchacze i telewidzowie w całej Polsce.

Czy delikatna, kobieca barwa lektorki może zaskoczyć? Przekonał się o tym każdy fan fabularnej gry akcji Diablo III. Barbara Kałużna ukryła się za głębokim, charczącym głosem tytułowej postaci – demona Diablo. Jak sama przyznaje – było to jej największe dotychczasowe wyzwanie zawodowe.

Czy to oznacza, że jest w stanie podołać każdemu zadaniu lektorskiemu? Z racji wyjątkowej emocjonalności nie czyta zbyt często audiodeskrypcji filmów dokumentalnych. Wymagają one bowiem wyjątkowej powściągliwości. Tymczasem Barbara Kałużna wczuwa się w każdy tekst!

Czas pełen wyzwań

Barbara Kałużna dała się poznać jako lektor do filmów i lektor do reklam o wyjątkowej wrażliwości. To sprawia, że zarówno reżyserzy, jak i realizatorzy dźwięku uwielbiają z nią pracować.

Niestety jej empatia została wystawiona na próbę, gdy jej głos wykorzystano niezgodnie z ustaleniami. Artystka wzięła probono udział w nagraniu o ważkim problemie przemocy seksualnej względem nieletnich. Miała być to kontynuacja cyklu dokumentalnego. Była zszokowana, gdy swoją charakterystyczną barwę usłyszała w noszącym znamiona propagandy filmie „Nic się nie stało” w reżyserii Sławomira Letkowskiego.

Praca w studio nagrań

Barbara Kałużna jest obok Krystyny Czubówny, jednym z najbardziej pożądanych i znanych kobiecych głosów lektorskich w Polsce. Praca dla największych marek i w najlepszych studiach nagrań, pod okiem znanych producentów i realizatorów dźwięku dała jej wspaniały warsztat i doświadczenie. Jednak to nie one uczyniły ją gwiazdą tej branży. Zrobiły to jej niesamowity talent, unikatowa, ciepła i kobieca barwa głosu oraz emocje które niesie w sobie jej głos. To te emocje poruszają serca odbiorców i zwracają uwagę na produkt, markę czy usługę, decydując zawsze o sukcesie kampanii w mediach. Ten wyjątkowy głos możesz posłuchać i zamówić TUTAJ.