Nie są celebrytami, dlatego próżno szukać o nich informacji na serwisach plotkarskich. Ich twarzy nie znajdziemy również na okładkach gazet. Wydają się całkowicie obcy… dopóki nie zaczną mówić. Któż to taki? Najpopularniejsi lektorzy polscy, współpracujący z najlepszymi bankami głosów! W tym cyklu artykułów przybliżamy sylwetki tych zawodowców, których bez wątpienia można określić mianem kultowych. Bez nich nasza codzienność nie byłaby taka sama!

Grzegorz Pawlak – postać wielu talentów

Grzegorz Pawlak urodził się w 1961 r. w Kutnie. Już w liceum dał wyraz swemu talentowi do występów publicznych w szkolnym kabarecie „Pingwinek”. Aby rozwijać swój dar – skierował kroki na Wydział Aktorski Państwowej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

Na uczelni wyróżniał się spośród szeregu studentów. Otrzymał np. wyróżnienie na V Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych w Łodzi.

Teatr to jednak za mało dla tak utalentowanego artysty. Postanowił więc spróbować swych sił w radiu. Ten etap kariery rozpoczął od współpracy z Agencją Reklamową Regionalnego Radia Opole.

Krokiem milowym w realizacji nagrań lektorskich była jednak przeprowadzka do Łodzi. Grzegorz Pawlak zaczął wówczas pracować przy produkcjach komercyjnych z Polskim Radiem, Radiem Zet, RMF FM, WAWA, Radiem MANHATTAN i wieloma innymi.

Równolegle prowadził też wiele programów telewizyjnych jak choćby: „Bez negatywny” dla Polonii 1 czy „Ale Dziura” dla TVN Turbo.

To wciąż nie zaspokajało potrzeb samorealizacji Grzegorza Pawlaka. Zaczął więc reżyserować dubbingowane filmy animowane. To on był odpowiedzialny m.in. za polską wersję językową niezwykle popularnych bajek:

  • „Odlotowe małe agentki”,
  • „Potwory i spółka”,
  • „Piorun”,
  • „Toy Story 3”.

Wulkan energii i zderzenie potencjałów

Kiedy Grzegorz Pawlak pojawia się w studiu nagrań, nawet najbardziej wymagający klienci się rozluźniają. Jego energia, nastrój i profesjonalizm sprawiają, że realizacja kilku produkcji z jego udziałem w ciągu dnia nie jest wyzwaniem ponad siły – wspomina producentka Ludka Kurowska ze Studia Reklamy i Dźwięku „OVERTIME”

Charyzma Grzegorza Pawlaka, wybitny aktorski talent i niepowtarzalna barwa głosu sprawiły, że stał się on nie tylko rozchwytywanym lektorem i dubbingowcem, ale również znanym aktorem. Można go zobaczyć zarówno na deskach teatru (z Teatrem Powszechnym w Łodzi jest związany nieprzerwanie od 1992 r.), jak i w popularnych polskich serialach:

  • „Leśniczówka”,
  • „Komisarz Alex”,
  • „M jak Miłość”,
  • „Ale się kręci”,
  • „Sprawa na dziś”.

Przez młodych lektorów uznawany jest za wzór profesjonalizmu i pracowitości. Wszak każda odegrana przez niego rola, czy zrealizowane nagranie odniosły sukces.

To przede wszystkim zasługa jego wszechstronności. Niewielu jest zawodowców, którzy potrafią barwą głosu i grą aktorską zbudować pozytywny wizerunek marki. Współczesny marketing ceni osoby utalentowane i kreatywne osoby, a taki jest właśnie Grzegorz Pawlak – świetnie odnajduje się w odgrywaniu scenek, ról, nagrywaniu dubbingu, audiobooków, a także w reklamach telewizyjnych i radiowych.

Jego głos jest znany i lubiany. Nic więc dziwnego, że jest tak chętnie angażowany w produkcjach, a jego terminarz pęka w szwach. Firmy, którym zależy na rozpoznawalności, doskonale zdają sobie sprawę, że głos Grzegorza Pawlaka dociera do słuchaczy – pomimo fali zalewających nas zewsząd informacji i dźwięków – z przekazem dla odbiorcy, budując jednocześnie ekskluzywny wizerunek marki.

Gdzie możemy usłyszeć ten głos?

Grzegorz Pawlak przyznał w rozmowie z Jakubem Rutką „Na Ławeczce, czyli Jakub Rutka Na Żywioł”, że ze względu na swoją nadpobudliwość nie sprawdza się w czytaniu fabuły do filmów. Zdecydowanie lepiej odnajduje się w krótkich formach jak zwiastuny oraz w dubbingu.

To właśnie temu drugiemu typowi produkcji zawdzięcza wyjątkową popularność. Kojarzony jest bowiem przede wszystkim z postacią Skippera – jednego z czterech głównych bohaterów serii filmów „Pingwiny z Madagaskaru”. Jak przyznaje – największą satysfakcję czuje, gdy podchodzą do niego małe dzieci i dziękują za tę postać pingwina – komandosa.

Lista produkcji telewizyjnych i kinowych z jego udziałem jest imponująca. Szczególnie znane są:

  • „Aquaman” (postać Nereusa),
  • „Krzysiu, gdzie jesteś?” (postać Tygrysa),
  • „Kot w butach” (postać Commandante),
  • „Gwiezdne Wojny” (postać Lorda Vadera),
  • „Stuart malutki” (postać taty).

Jest ponadto głosem telewizji Polsat i programów w TVN takich jak „Taniec z gwiazdami”, „Cofnij zegar”.

Grzegorz Pawlak towarzyszy również graczom komputerowych podczas misji w „Wiedźminie”, „Crysis”, czy „Battlefield”.

Miłośnicy audiobooków mogą natomiast zatopić się w jego głębokiej barwie, wsłuchując się w czytany przezeń tekst „Przez ciemne zwierciadło” Philipa K. Dick’a czy „Weźmisz czarno kure” Andrzeja Pilipiuka.

Jako wyjątek wśród lektorów nie tylko użycza swojego głosu do reklam telewizyjnych, ale również sam w nich występuje. Wziął udział m.in. w spotach dla marek: Vocaler, Americanos czy Atlas. Posłuchaj tego brzmienia głosu! TUTAJ

A w czasie wolnym od pracy…

Widząc liczbę produkcji zrealizowanych przez Grzegorza Pawlaka we współpracy z Bankiem Głosów, można mieć wątpliwość czy znajduje czas na odpoczynek.

Wbrew pozorom nie ma z tym trudności! Kiedy nie tworzy nagrań lektorskich w studiu, chętnie wyjeżdża łowić ryby albo tworzy prace plastyczne! Jest bowiem niezwykle uzdolnionym grafikiem. Jego obrazy można było oglądać na kilku wystawach.

Gdy natomiast pogoda nie sprzyja wędkowaniu, a w głowie brakuje pomysłów na nowe dzieła – śpiewa! Ma własny zespół muzyczny V.I.B., a jego głos pojawił się gościnnie na płycie „Demi Sec” zespołu Blue Cafe.