Bank głosów – pierwszy krok na drodze do udźwiękowienia multimediów

Małgorzata Żochowska obróbka

Prezentacja, spot reklamowy, materiały szkoleniowe – to zaledwie kilka multimediów, które wymagają udźwiękowienia, by przyciągnąć uwagę i zainteresować treścią. W banku głosów można znaleźć profesjonalnych lektorów, którzy mają własny styl, ciekawą barwę i zróżnicowaną dynamikę mówienia. Dzięki temu wykonane nagranie jest szyte na miarę branży i grupy odbiorców. Czym się kierować wybierając głos lektora? Jakie korzyści niesie za sobą współpraca z bankiem głosów?

Jakiego lektora z banku głosów wybrać do nagrania?

Jak wynika z badań amerykańskiego psychologa Aberta Mehrabiana, sposób, w jaki się mówi, jest istotniejszy niż sama treść komunikatu. Aby więc głos lektora przykuł uwagę, nie wystarczy nienaganna dykcja i ciekawa barwa. Niezwykle ważne są: tempo mówienia, stosowanie pauz i akcentów. Dzięki nim nawet nie widząc mówcy, można wyczuć jego emocje, a nawet mimikę.

Nie oznacza to jednak, że jeden typ lektora będzie idealnym wyborem do każdego rodzaju nagrań. Kluczem jest uwzględnienie branży, dla której przygotowywana jest prezentacja czy reklama oraz grupy odbiorców tych treści. Mimo że niska barwa głosu budzi większe zaufanie i doskonale sprawdza się w większości realizowanych nagrań, to może okazać się nieodpowiednia m.in. do nagrań audio skierowanych do młodzieży. Dzieje się tak, ponieważ młodzi odbiorcy wolą szybkie tempo mówienia, młodzieżowy styl i brzmienie oraz krótkie, chwytliwe hasła.

W przypadku produktów i usług skierowanych do dzieci oraz ich rodziców można zdecydować się natomiast na głosy dziecięce. Pozwoli to poprzez brzmienie skupić rozproszoną uwagę rodziców oraz najmłodszych słuchaczy.

Bank głosów współpracuje z doświadczonymi lektorami do filmów oraz lektorami do reklamy. Jedni charakteryzują się ciepłym, basowym tembrem głosu, inni młodzieżowym brzmieniem i charyzmą, a jeszcze inni wysoką rozpoznawalnością swojej barwy. Są to głosy powszechnie znane i lubiane, które można usłyszeć w filmach, spotach reklamowych, czy dubbingu. O kim mowa? Są to m.in.:

Ostateczna decyzja co do wyboru głosu lektora jest zawsze podejmowana po wcześniejszej analizie wytycznych klienta oraz jego możliwości budżetowych. Im bardziej rozpoznawalny głos lektora, tym bardziej jest on pożądany. Wiąże się to z wyższym kosztem realizacji nagrania, ale również z większą słyszalnością i rozpoznawalnością kampanii – popularny głos przykuwa bowiem uwagę.

Dlaczego warto korzystać z banku głosów w profesjonalnym studiu nagrań?

Profesjonalny lektor nie jest współcześnie osobą, która użyczanie głosu do nagrań traktuje tylko jako dodatkowe źródło dochodu. Wbrew pozorom niewielu jest wśród nich dziennikarzy, prezenterów radiowych czy telewizyjnych. W dzisiejszych czasach zawód lektora jest wysoce wyspecjalizowany i wymaga całkowitego zaangażowania (również czasowego), aby być do dyspozycji studia i klienta, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Potwierdza to codzienna praktyka w pracy studiów nagraniowych udźwiękawiających multimedia.

  • Często powstaje potrzeba zaangażowania danego lektora natychmiast, ze względu na bardzo krótkie terminy na udźwiękowienie danego projektu czy produkcję reklamy, więc dyspozycyjność jest tu niezwykle ważna. – wyjaśnia Przemysław Sokalczuk, właściciel Studia Reklamy i Dźwięku „OVERTIME”.

W banku głosów znajdziemy aktorów teatralnych, kinowych i filmowe gwiazdy oraz osoby bez wykształcenia aktorskiego, ale z wielkim talentem lektorskim i wyjątkową barwą głosu.

Dla profesjonalnych lektorów z tej drugiej grupy jest to często jedyna profesja. W niej się szkolą i zdobywają doświadczenie w licznych studiach, przy różnorodnych projektach i nagraniach, pracując z najlepszymi producentami i realizatorami dźwięku.

Bank głosów współpracuje tylko z profesjonalistami. Oznacza to, że w każdym nagraniu bierze udział osoba, która na co dzień pracuje głosem.

Dlaczego nie warto szukać lektora na własną rękę? Bank głosów to gwarancja:

  • wyboru lektora najbardziej odpowiedniego do typu reklamy, branży i grupy odbiorców,
  • właściwej interpretacji tekstu,
  • doboru odpowiedniego podkładu muzycznego i efektów do nagrania,
  • profesjonalnej obróbki nagrań,
  • wysokiej jakości nagrań i doskonałego brzmienia, osiągniętego dzięki pracy doświadczonego realizatora dźwięku, z użyciem wyspecjalizowanych narzędzi i programów

Bank głosów to zazwyczaj kilkadziesiąt głosów lektorów polskich i zagranicznych. Są wśród nich głosy męskie, kobiece oraz dziecięce – o dużej rozpiętości barw, ogromnym doświadczeniu, profesjonalnych umiejętnościach lektorskich i aktorskich. Kompetencje te są niezastąpione przy realizacji scenek, spotów narracyjnych, bajek czy udźwiękawianiu przedstawień teatralnych. Każdego dnia słyszymy je w telewizji, kinie, na portalach społecznościowych, w serwisach internetowych i radiu.

Wybór odpowiedniego lektora z profesjonalnego banku głosów jest niemal instynktowny i zawsze trafiony.

Aby nagranie gotowe do wyemitowania było doskonałe, oprócz odpowiednich warunków technicznych i doświadczonego lektora, potrzebny jest jeszcze jeden, bardzo ważny czynnik, który decyduje o sukcesie realizowanego projektu. Wysoką jakość udźwiękowiania multimediów można uzyskać, dopiero gdy całość odpowiednio „oszlifuje” realizator dźwięku. Przepisem na stworzenie zapadającego w pamięć nagrania audio, jest więc współpraca grona specjalistów w warunkach stworzonych do profesjonalnej pracy z dźwiękiem.