Nie bywają na pierwszych stronach gazet, a ich popularność nie słabnie. Choć ich nie widać, znamy ich z telewizji, choć nie śpiewają – słyszymy ich w radiu. Kim są? To najpopularniejsi polscy lektorzy! Towarzyszą nam każdego dnia i chociaż nie wiemy, jak wyglądają, ich głosy zna każdy, kto ogląda filmy, słucha audiobooków lub radia.

W tym cyklu przedstawiamy sylwetki najpopularniejszych polskich lektorów, w tym tych, którzy zyskali miano kultowych. Głosy lektorów, które zapadają w pamięć i bez których nie wyobrażamy sobie ulubionych programów czy filmów.

Jacek Brzostyński

Trudno byłoby zliczyć wszystkie filmy lub seriale, z których znamy głos Jacka Brzostyńskiego. Lista jest na tyle długa, że zaczyna się wszystkich częściach Gwiezdnych Wojen przez Spider-Mana kończąc na kultowym już serialu Przyjaciele. Dodatkowo użycza głosu w programie popularnonaukowym Galileo na TV oraz był lektorem w polsatowskim Must be the music. Także on odpowiada za podłożenie głosu pod dubbing w serialach takich jak Agenci NCIS, Chirurdzy czy Lost. Jego głos mogliśmy usłyszeć właściwie w większości ogólnopolskich stacji – takich jak np. Polsat, TVN, TVP, TV4, a także w stacjach radiowych, np. Radiu ZET oraz RMF FM.

Jacek Brzostyński urodził się w 1954 roku. Jest absolwentem PWST w Krakowie. Swoją karierę jako profesjonalny lektor rozpoczął w latach 80., kiedy czytał w Telewizji Katowice oraz Polskim Radiu Katowice. Początkowo planował zostać aktorem, jednak zauważając ówczesną niszę, wykorzystał pracę w radiu do rozwijania talentu lektorskiego. Jako swojego mentora w pracy z mikrofonem wskazuje Henryka Rozena – ówczesnego dyrektora Teatru Polskiego Radia. To on nauczył Jacka Brzostyńskiego jak pracować głosem i go używać, by być wiarygodnym.

Słynie z tego, że, nie tylko czyta, ale jednocześnie interpretuje tekst. Uważa, że lektor nie powinien czytać jednostajnie różnych znaczeniowo treści. Inaczej zatem przedstawi emocje takie jak smutek, żal, rozpacz, a inaczej wybrzmi z jego ust radość i euforia.

Na pytanie, czy istnieje zlecenie, którego by się nie podjął, niezmiennie powtarza, że są dwie dziedziny, których nie tyka – jest to polityka i religia. Uważa, że poglądy polityczne i religia są prywatną sprawą, a realizując takie zlecenie, automatycznie podpisywałby się swoim głosem pod takimi poglądami i przylgnęłaby do niego łatka jednej czy drugiej partii.

Co poradziłby startującym dzisiaj lektorom? Przede wszystkim, by nie poddawali się i byli zdeterminowani, bowiem nisza, w której startował jest obecnie rozwiniętym rynkiem i potrzeba nie lada wytrwałości, by wśród tysięcy dobrych głosów lektorskich wybić się i zaistnieć.

Link do wywiadu na YouTube

Oto wybrane seriale i filmy czytane przez Jacka Brzostyńskiego.

Filmy:

 • Gwiezdne Wojny – części od I do VI
 • Kill Bill
 • Spider-Man – części I do III
 • Terminator
 • Karate Kid
 • Avatar

Seriale:

 • Zagubieni (Lost)
 • Agenci NCIS
 • Przyjaciele
 • Chirurdzy
 • Księga dżungli
 • Było sobie życie

Jacek Brzostyński znajduje się również w naszym banku głosów – wykorzystaj jego głos do reklamy lub filmu i złóż zlecenie odwiedzając adres – https://bankglosow.com/bank_glosow/jacek/